"Śladami Adama Karasia" – reportaż Moniki Chrobak

Data publikacji: 27.11.2024 13:10
Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 11:40
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Anna Piekarczyk z fotografią dziadka, Adama Karasia - fotografa, który ponad pół wieku prowadził wyjątkowy zakład fotograficzny, w którym sportretował tysiące krakowianek i krakowian.
Anna Piekarczyk z fotografią dziadka, Adama Karasia - fotografa, który ponad pół wieku prowadził wyjątkowy zakład fotograficzny, w którym sportretował tysiące krakowianek i krakowian., Autor - Anna Piekarczyk/archiwum prywatne
To opowieść o więzi pokoleniowej i tęsknocie za tym, co bezpowrotnie minęło. Dziennikarka radiowa Anna Piekarczyk po wielu latach odkrywa na nowo swojego dziadka Adama Karasia, głównie poprzez jego bogatą twórczość fotograficzną. Mimo, że zmarł kiedy miała nieco ponad 4 lata to wspomnienie o nim jest w niej bardzo żywe. 

Adam Karaś był filmowcem, konstruktorem, wynalazcą i pasjonatem fotografii. Od 1910 roku dokumentował życie miasta – udało mu się uchwycić między innymi pierwszy przelot samolotu nad Krakowem w 1910 roku, uroczystości związane z proklamacją niepodległości państwa polskiego w 1918 roku czy wydarzenia związane ze strajkami robotniczymi w 1936 roku.

wystawa "Być jak Adam Karaś" w Muzeum Fotografii w Krakowie
wystawa "Być jak Adam Karaś" w Muzeum Fotografii w Krakowie/ fot. Anna Piekarczyk

W 1916 roku razem z bratem stworzył pierwszą fotoraturę, czyli negatywowy kolaż fotograficzny zatytułowany "Głód". Dokonanie to o niemal dekadę wyprzedza działania tego typu tworzone przez polskich artystów awangardowych. Jego studio fotograficzne było jednocześnie mieszkaniem. Lampy studyjne miały swoje imiona, a kolejne aparaty podlegały modyfikacjom i ulepszeniom.

wystawa "Być jak Adam Karaś" w Muzeum Fotografii w Krakowie
wystawa "Być jak Adam Karaś" w Muzeum Fotografii w Krakowie/ fot. Anna Piekarczyk 


Reportaż opowiada między innymi o tym w jaki sposób życie i działalność Adama Karasia miało wpływ na życie wnuczki, na ile ich świat i postrzeganie rzeczywistości jest im tożsame oraz bliskie.
W materiale wykorzystano archiwalny głos Adama Karasia zarejestrowany przez redaktor Annę Balicką z Radia Kraków w reportażu z 1986 roku.


Reportaż Moniki Chrobak "Śladami Adama Karasia" emitowany był w piątek (29 listopada 2024) o godz. 0.30 na antenie Programu 1.



SRPR

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.